Biography

Biography

11. ledna 2014 v 10:09 | © e-goulding

Ellie Goulding, rodným jménem Elena Jane Goulding; 30. prosince 1986, Hereford) je anglická zpěvačka, textařka a kytaristka.Ovládá ale i hru na klarinet, bicí a mandolínu . Proslavila se především díky úspěchu v anketě BBC Sound of 2010 a vítězstvím Ceny kritiků na BRIT Awards. Podepsala smlouvu s nahrávací společností Polydor Records v roce 2009, kde nahrála své první EP An Introduction to Ellie Goulding, následované jejím debutovým studiovým albem Lights, jež bylo vydáno roku 2010.Jako druhé studiové album nahrála Halcyon a třetím studiovým albem se stalo album Halcyon Days. Na jevišti jí doprovází kapela ve složení Chris Ketley (piano a kytara), Joe Clegg (bicí) a Simon Francis (basová kytara). Dříve ke skupině patřil i hudebník Maxwell Cooke, který ale z neznámých důvodů skupinu opustil.

- Biografie -

Narodila se a vyrůstala ve městečku Lyonshall,poblíž Kingtonu v Hereforshire v Anglii. Má jednoho bratra a dvě sestry. Studovala na Lady Hawkins' High School v Kingtonu v Herefordshiru. Později navštěvovala vzdělávací institut Hereford Sixth Form College, ale nakonec odešla na Kent University. Zde po dobu roční pauzy rozvíjela svůj talent.Od devíti let hrála na klarineta ve čtrnácti se naučila hrát na kytaru. Již v patnácti letech začala psát své vlastní folkové písně. Během studií na univerzitě, kde studovala drama, začala spolupracovat s Vincentem Frankem (profesně je znám jako Frankmusik) na skladbě Wish I Stayed. Zanedlouho se spřátelila se Starsmithem, který se stal hlavním producentem jejího druhého alba Lights. Po dvou letech studia z Kent University opět na rok odešla a přesunula se do Západního Londýna.

- Rok 2009 -

V roce 2009 začala spolupracovat s nahrávací společností Polydor Records. I přesto svůj druhý singl Under the Sheets nahrávala v malé nezávislé společnosti Neon Gold Records. Premiéra písně 20. září 2009 na BBC Radio 1 jí přinesla velký úspěch, který vedl k tomu, že se singl umístil na 53. místě v UK Singles Chart. V říjnu 2009 hostovala na turné Little Boots a 20. října 2009 byla hostem v show Later... with Jools Holland se skladbami "Under the Sheets" a "Guns and Horses". Její píseň Wish I Stayed se stal singlem týdne na UK iTunes Store od 22. do 28. prosince 2009.

- Lights: 2010 -

Před vydáním jejího debutového alba Lights bylo oznámeno, že vyhrála BBC Sound of 2010, což je cena mapující talenty a možné budoucí hvězdy dle mínění kritiků, hudebních vydavatelů a představitelů hudebního průmyslu a vyhrála i Cenu kritiků BRIT Awards pro rok 2010. Její album Lights, které bylo uvedeno singlem Starry Eyed dne 22. února 2010, vyhrálo žebříček UK Albums Chart. Velká část alba je výsledkem spolupráce s anglickým producentem Starsmithem. Píseň Starry Eyed zazněla také ve filmu Kick-Ass, jehož soundtrack vydalo vydavatelství Polydor Records v březnu téhož roku. Z její textařské činnosti vyjmenujme písně "Love Me Cos You Want To" pro album Ten od Gabrielly Cilmi nebo "Remake Me and You" a "Jumping Into Rivers" od Diany Vickers (spoluautoři: Vickers a Guy Sigsworth). V roce 2010 poprvé vystoupila na iTunes festivalu a oblíbila si ho na tolik, že na něm vystupovala i v roce 2012 a 2013.

- 2011- 2013: Halcyon a Halcyon Days -

29. dubna 2011 zpívala na svatební hostině prince Williama a Catherine Middleton v Buckinghamském paláci. Zpívala i pro Baracka Obamu a jeho ženu. 5. října 2012 vydala s vydavatelstvím Polydor Records svoje druhé studiové album Halcyon. Album získalo pozitivní ohlasy od světových kritiků, především kvůli tomu jak na desce vyniká její vyjímečný hlas a předurčili jí kariéru velké hvězdy. V žebříčku UK Albums Chart debutovalo na 2. místě. V americkém žebříčku Billboard 200 debutoval na 9. místě. 26. srpna 2013 bylo vydáno Elíino třetí studiové album Halcyon Days to obashuje i hit Burn, který obsadil vysoké příčky v mnoha hitparádách a v hitparádě UK Singles Chart zvítězil.

- Osobní život -

Jejím přítelem byl moderátor James Greg, americký DJ Skrillex a anglický herec Jeremy Irvine. Svůj volný čas tráví s rodinou, kamrády v klubech a také ráda běhá.

- Charita -

28. dubna 2013 běžela inaugurační Nike Women Half Marathon ve Washingtonu a zaběhla ho v čase 1:41:35. V roce 2010 běžela Bupa Great North Run pro nadaci British Heart Foundation zaměřenou na pomoc lidem se srdečním onemocněním. V roce 2011 běžela běh She Runs LA pro charitu Students Run LA. Stala se partnery charitativních akcí Pandora Radio a Chime for Chang. 13. listopadu 2013 vystupovala na charitativní akci Children in Need Rocks na pomoc dětem v nouzi, kde také oznámila že do této nadace půjde část výtěžku z písně How Long Will I Love You.
 
 

Reklama